Omítky

Po dokončení hrubé stavby přichází na řadu omítání zdiva. Úkolem omítek je především ochránit zdivo, zlepšit jeho vzhled a vlastnosti.V interiéru je nutné zvolit správnou omítku, protože pokud se ve zdivu uloží vlhkost, snižuje se jeho tepelněizolační schopnost a začnou se objevovat plísně.

Nanášení omítky provádíme klasicky ruční metodou nebo strojně. Vždy ale je třeba, aby byly zajištěny potřebné základní podmínky podkladového materiálu, to znamená, zdivo musí být pevné, musí být provedena penetrace a odstraněna vlhkost ve zdech.

Strojní omítky

Strojní omítka, jak již vyplývá z názvu, je nanášení omítky na zdivo výhradně pomocí stroje. Strojem nanášené omítky lze realizovat jak na vnější zdivo, tak v interiéru. Také záleží na tom, jaký druh zákazník požaduje, zda omítku jednovrstvou nebo vícevrstvou.

Jednovrstvá omítka se používá na všechny typy materiálu a to ve vnějším i vnitřním prostředí. Využít ji lze například jako podklad pod fasádní barvu, pod keramický obklad, ale i pod šlechtěnou omítku. Ideální je i pro omítání zdiva z pórobetonových tvarovek. Pro interiér doporučujeme sádrovou, vápnosádrovou či vápnocementovou omítku. Nejhladšího povrchu zdi se dosáhne sádrovou nebo vápnosádrovou omítkou, z těchto materiálů je zeď dokonale hladká, protože tyto omítkové směsi mají velmi nízkou zrnitost. Na vnější omítky se výhradně používá vápnocementová a cementová omítka, neboť má vysokou odolnost.

Vícevrstvá strojní omítka je tvořena tzv. jádrovou omítkou, na kterou lze nanášet štuk, šlechtěná omítka nebo keramický obklad.

Strojní omítání přináší mnoho výhod, ať již se jedná o rychlé zhotovení omítky, vysokou kvalitu provedení, odolnost a stálost, výborné tepelné, ale i hygienické vlastnosti. Tento typ omítání je rozhodně šetrný k životnímu prostředí.

Šlechtěné omítky

Šlechtěné omítky jsou sypké směsi, které jsou již zabarvené, tudíž omítnutý povrch je stálejší, než když se provádí nátěr. Použitím různých škrabek je možné dosáhnout elegantní dekorativní omítky.